✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Krossa Regal, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Frosty blue-green foliage in an elegant vase shaped
- Lavender midsummer flowers on towering scapes
- Slug resistant foliage; pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Frosted blue-green (glaucous), thick, veined leaves |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | ~90 cm (36 in); foliage mound height |
| Plant Width | ~90–180 cm (3–6 ft) mature spread |
| Sun Requirements | Partial to full shade (tolerates morning or dappled sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Herbaceous perennial – deciduous foliage returns each spring |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~90–180 cm (36–72 in) apart to allow full expansion |
$6.59
Hosta - Krossa Regal, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Frosty blue-green foliage in an elegant vase shaped
- Lavender midsummer flowers on towering scapes
- Slug resistant foliage; pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Frosted blue-green (glaucous), thick, veined leaves |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | ~90 cm (36 in); foliage mound height |
| Plant Width | ~90–180 cm (3–6 ft) mature spread |
| Sun Requirements | Partial to full shade (tolerates morning or dappled sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Herbaceous perennial – deciduous foliage returns each spring |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | Plant crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~90–180 cm (36–72 in) apart to allow full expansion |




















