✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Komodo Dragon, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Huge blue-green, rippled foliage
- Lavender midsummer blooms-pollinator-friendly
- Dramatic, vase-shaped mound-perfect focal point
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green foliage; pale lavender flowers |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | ~90 cm (36 in) |
| Plant Width | ~210 cm (84 in) |
| Sun Requirements | Partial to full shade; tolerates morning or dappled sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~150–210 cm (60–84 in) for mature spread |
$10.25
Hosta - Komodo Dragon, 1 Pack—
$10.25
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Huge blue-green, rippled foliage
- Lavender midsummer blooms-pollinator-friendly
- Dramatic, vase-shaped mound-perfect focal point
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green foliage; pale lavender flowers |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | ~90 cm (36 in) |
| Plant Width | ~210 cm (84 in) |
| Sun Requirements | Partial to full shade; tolerates morning or dappled sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~150–210 cm (60–84 in) for mature spread |




















