✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Kiwi Full Monty, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Frosty blue-green margins, ivory stripe, glowing golden center
- Lavender summer flowers-pollinator-friendly
- Vigorous, substantial foliage; Compact habit great for containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green margin, irregular white stripe, chartreuse/golden center |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~50–55 cm (20–22 in) |
| Plant Width | ~112–120 cm (44–47 in) |
| Sun Requirements | Bright shade to full shade; tolerates dappled morning sun, avoid hot afternoon sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial; classic hosta growing habit |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level; can be divided in spring or fall |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) between plants for mature spread |
$9.52
Hosta - Kiwi Full Monty, 1 Pack—
$9.52
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Frosty blue-green margins, ivory stripe, glowing golden center
- Lavender summer flowers-pollinator-friendly
- Vigorous, substantial foliage; Compact habit great for containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green margin, irregular white stripe, chartreuse/golden center |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~50–55 cm (20–22 in) |
| Plant Width | ~112–120 cm (44–47 in) |
| Sun Requirements | Bright shade to full shade; tolerates dappled morning sun, avoid hot afternoon sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial; classic hosta growing habit |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown at soil level; can be divided in spring or fall |
| Plant Spacing | ~60–90 cm (24–36 in) between plants for mature spread |




















