✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Justine, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Bright chartreuse-gold leaves with glossy, dark green borders
- Lavender summer blooms on sturdy stems
- Sun-tolerant for a Hosta; Compact habit great for shaded borders or containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse-gold center with narrow dark green margin |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~30–35 cm (12–14 in) tall |
| Plant Width | ~75 cm (30 in) spread |
| Sun Requirements | Partial shade to bright shade; handles higher light with care |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown just at soil level; typical spacing |
| Plant Spacing | ~50–60 cm (20–24 in) between plants |
$12.45
Hosta - Justine, 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Bright chartreuse-gold leaves with glossy, dark green borders
- Lavender summer blooms on sturdy stems
- Sun-tolerant for a Hosta; Compact habit great for shaded borders or containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse-gold center with narrow dark green margin |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~30–35 cm (12–14 in) tall |
| Plant Width | ~75 cm (30 in) spread |
| Sun Requirements | Partial shade to bright shade; handles higher light with care |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Herbaceous perennial |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Plant crown just at soil level; typical spacing |
| Plant Spacing | ~50–60 cm (20–24 in) between plants |




















