✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Hosta - June Fever, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Bright gold, glossy leaves with narrow dark margin
- Medium, compact mound habit
- Lavender blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright gold center aging to chartreuse with narrow blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~12–16 in (≈ 30–40 cm) foliage; scapes modestly taller (~15 in) |
| Plant Width | ~20–30 in (≈ 50–75 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to morning sun; tolerant of more light than other variegated hostas |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall while dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; plant shallowly |
| Plant Spacing | ~20–30 in (≈ 50–75 cm) apart |
$12.45
Hosta - June Fever, 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Bright gold, glossy leaves with narrow dark margin
- Medium, compact mound habit
- Lavender blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright gold center aging to chartreuse with narrow blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~12–16 in (≈ 30–40 cm) foliage; scapes modestly taller (~15 in) |
| Plant Width | ~20–30 in (≈ 50–75 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to morning sun; tolerant of more light than other variegated hostas |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall while dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; plant shallowly |
| Plant Spacing | ~20–30 in (≈ 50–75 cm) apart |




















