✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - June, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-white center edged blue-green
- Center becomes vivid chartreuse
- Lavender blooms ~20 in above foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-white center with blue‑green margins fading to chartreuse |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | 15–18 in (≈ 38–46 cm) |
| Plant Width | 24–30 in (≈ 60–76 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to dappled sun; morning sun enhances variegation |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall when dormant or emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | 24–30 in (≈ 60–76 cm) apart |
$3.85
Original: $10.99
-65%Hosta - June, 1 Pack—
$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-white center edged blue-green
- Center becomes vivid chartreuse
- Lavender blooms ~20 in above foliage
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Creamy-white center with blue‑green margins fading to chartreuse |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | 15–18 in (≈ 38–46 cm) |
| Plant Width | 24–30 in (≈ 60–76 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to dappled sun; morning sun enhances variegation |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall when dormant or emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | 24–30 in (≈ 60–76 cm) apart |




















