✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Island Breeze, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Brilliant yellow centers, dark green margins
- Showy red petioles and stems
- Lavender-purple midsummer blooms, attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Yellow chartreuse centers with wide dark green margins and red petioles |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~12 in foliage; scapes to ~28 in (≈ 30 cm foliage, 71 cm scape) ( |
| Plant Width | ~18 in (≈ 45 cm) spread |
| Sun Requirements | Partial to full shade; morning or dappled sun enhances color |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall, dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown just below soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | 14–18 in (35–46 cm) apart |
$5.13
Original: $14.65
-65%Hosta - Island Breeze, 1 Pack—
$14.65
$5.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Brilliant yellow centers, dark green margins
- Showy red petioles and stems
- Lavender-purple midsummer blooms, attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Yellow chartreuse centers with wide dark green margins and red petioles |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~12 in foliage; scapes to ~28 in (≈ 30 cm foliage, 71 cm scape) ( |
| Plant Width | ~18 in (≈ 45 cm) spread |
| Sun Requirements | Partial to full shade; morning or dappled sun enhances color |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall, dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown just below soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | 14–18 in (35–46 cm) apart |




















