✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - High Society, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Golden center turning white
- Powder-blue margins
- Lavender blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright yellow center fading to white with wide powder‑blue margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~8 in (≈ 20 cm) |
| Plant Width | ~15 in (≈ 38 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | ~15–18 in (≈ 38–45 cm) apart |
$4.36
Original: $12.45
-65%Hosta - High Society, 1 Pack—
$12.45
$4.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Golden center turning white
- Powder-blue margins
- Lavender blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright yellow center fading to white with wide powder‑blue margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~8 in (≈ 20 cm) |
| Plant Width | ~15 in (≈ 38 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; tolerates morning sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | ~15–18 in (≈ 38–45 cm) apart |




















