✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Guacamole, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Apple-green leaves with bright chartreuse centers
- Deep dark green margins
- Fragrant white-lavender blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse‑gold center with dark green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~18–22 in (≈ 45–55 cm) (foliage), scapes reach ~36 in (≈ 90 cm) |
| Plant Width | ~48–54 in (≈ 120–135 cm) spread |
| Sun Requirements | Partial shade to full shade; tolerates morning or dappled sun for best foliage colour |
| Fragrant | Yes (flowers highly fragrant) |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring or fall when dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level; plant shallowly about 1–2 in deep |
| Plant Spacing | ~36–48 in (≈ 90–120 cm) apart for full growth and air circulation |
$1.54
Original: $4.39
-65%Hosta - Guacamole, 1 Pack—
$4.39
$1.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Apple-green leaves with bright chartreuse centers
- Deep dark green margins
- Fragrant white-lavender blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse‑gold center with dark green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~18–22 in (≈ 45–55 cm) (foliage), scapes reach ~36 in (≈ 90 cm) |
| Plant Width | ~48–54 in (≈ 120–135 cm) spread |
| Sun Requirements | Partial shade to full shade; tolerates morning or dappled sun for best foliage colour |
| Fragrant | Yes (flowers highly fragrant) |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Best planted in spring or fall when dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil level; plant shallowly about 1–2 in deep |
| Plant Spacing | ~36–48 in (≈ 90–120 cm) apart for full growth and air circulation |




















