✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Great Expectations, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy yellow-white variegation with blue-green margins
- Thick puckered, slug resistant foliage
- White blooms attract hummingbirds
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse-gold center fading to creamy white, with blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~20–24 in (≈ 51–61 cm) |
| Plant Width | ~30–40 in (≈ 75–100 cm) |
| Sun Requirements | Morning sun to open shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | 27–33 in (≈ 70–85 cm) apart |
$3.59
Original: $10.25
-65%Hosta - Great Expectations, 1 Pack—
$10.25
$3.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy yellow-white variegation with blue-green margins
- Thick puckered, slug resistant foliage
- White blooms attract hummingbirds
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse-gold center fading to creamy white, with blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~20–24 in (≈ 51–61 cm) |
| Plant Width | ~30–40 in (≈ 75–100 cm) |
| Sun Requirements | Morning sun to open shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface; shallow planting |
| Plant Spacing | 27–33 in (≈ 70–85 cm) apart |




















