✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Gray Cole, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Gray-blue puckered leaves
- Towering white summer blooms
- Giant, architectural shade clump
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Gray‑blue to blue‑green foliage |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 24–29 in (≈ 60–75 cm) |
| Plant Width | 48–80 in (≈ 120–200 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to full shade, prefers morning sun or dappled light |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown level; plant shallowly |
| Plant Spacing | 48–80 in (≈ 120–200 cm) apart |
$3.59
Original: $10.25
-65%Hosta - Gray Cole, 1 Pack—
$10.25
$3.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Gray-blue puckered leaves
- Towering white summer blooms
- Giant, architectural shade clump
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Gray‑blue to blue‑green foliage |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 24–29 in (≈ 60–75 cm) |
| Plant Width | 48–80 in (≈ 120–200 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to full shade, prefers morning sun or dappled light |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown level; plant shallowly |
| Plant Spacing | 48–80 in (≈ 120–200 cm) apart |




















