✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Gravity Rocks, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Twisted yellow leaves with blue-green edges
- Dramatic upright rosette form
- Lavender blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse‑yellow center with blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ≈ 8 in (≈ 20 cm) |
| Plant Width | ≈ 15 in (≈ 38 cm) |
| Sun Requirements | Bright to dappled shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown level; shallow planting |
| Plant Spacing | ~15 in (≈ 38 cm) |
$4.36
Original: $12.45
-65%Hosta - Gravity Rocks, 1 Pack—
$12.45
$4.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Twisted yellow leaves with blue-green edges
- Dramatic upright rosette form
- Lavender blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse‑yellow center with blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ≈ 8 in (≈ 20 cm) |
| Plant Width | ≈ 15 in (≈ 38 cm) |
| Sun Requirements | Bright to dappled shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown level; shallow planting |
| Plant Spacing | ~15 in (≈ 38 cm) |




















