✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Golden Tiara, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Chartreuse to gold-edged green leaves
- Compact, fast-clumping habit
- Lavender-purple summer blooms (pollinator friendly)
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Medium green leaves with chartreuse/gold margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ≈ 14–16 in (≈ 36–40 cm) |
| Plant Width | ≈ 36–39 in (≈ 90–100 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; morning sun intensifies colour |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (shallow planting) |
| Plant Spacing | ~36 in (≈ 90 cm) apart |
$4.39
Hosta - Golden Tiara, 1 Pack—
$4.39
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Chartreuse to gold-edged green leaves
- Compact, fast-clumping habit
- Lavender-purple summer blooms (pollinator friendly)
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Medium green leaves with chartreuse/gold margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ≈ 14–16 in (≈ 36–40 cm) |
| Plant Width | ≈ 36–39 in (≈ 90–100 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; morning sun intensifies colour |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (shallow planting) |
| Plant Spacing | ~36 in (≈ 90 cm) apart |




















