✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Gold Standard, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Golden foliage with green margin
- Lavender-pink blooms attract hummingbirds
- Vigorous, low-maintenance clumper
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Gold center with dark green margins, fading to creamy white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~22 in (≈ 55 cm) |
| Plant Width | ~36–41 in (≈ 90–105 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; morning sun enhances colour |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall when dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July – August |
| Plant Depth | Crown level with soil surface; plant shallowly |
| Plant Spacing | 30–36 in (≈ 75–90 cm) apart |
$4.39
Hosta - Gold Standard, 1 Pack—
$4.39
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Golden foliage with green margin
- Lavender-pink blooms attract hummingbirds
- Vigorous, low-maintenance clumper
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Gold center with dark green margins, fading to creamy white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~22 in (≈ 55 cm) |
| Plant Width | ~36–41 in (≈ 90–105 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade; morning sun enhances colour |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall when dormant or just emerging |
| Bloom Timing | July – August |
| Plant Depth | Crown level with soil surface; plant shallowly |
| Plant Spacing | 30–36 in (≈ 75–90 cm) apart |




















