✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Glad Rags, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Heart-shaped, corrugated leaves
- Bright yellow margins fade to creamy white
- Hummingbird-attracting lavender-white flowers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green center, yellow margins fading to creamy white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 14–18 in (≈ 36–46 cm) |
| Plant Width | 22–24 in (≈ 56–61 cm) |
| Sun Requirements | Morning sun to afternoon or full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown ~½–1 in (just below soil) |
| Plant Spacing | 16–20 in (≈ 40–50 cm) |
$4.36
Original: $12.45
-65%Hosta - Glad Rags, 1 Pack—
$12.45
$4.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Heart-shaped, corrugated leaves
- Bright yellow margins fade to creamy white
- Hummingbird-attracting lavender-white flowers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green center, yellow margins fading to creamy white |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 14–18 in (≈ 36–46 cm) |
| Plant Width | 22–24 in (≈ 56–61 cm) |
| Sun Requirements | Morning sun to afternoon or full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown ~½–1 in (just below soil) |
| Plant Spacing | 16–20 in (≈ 40–50 cm) |




















