✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Frosted Mouse Ears, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-white margined miniature leaves
- Lavender blooms attract hummingbirds & pollinators
- Miniature clump ideal for containers or edging
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green center with creamy-white margin |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | ~6–7 in (15–18 cm) |
| Plant Width | ~12 in (30 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to light shade, morning sun tolerated |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall, in open space |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~8–12 in (20–30 cm) |
$4.36
Original: $12.45
-65%Hosta - Frosted Mouse Ears, 1 Pack—
$12.45
$4.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Creamy-white margined miniature leaves
- Lavender blooms attract hummingbirds & pollinators
- Miniature clump ideal for containers or edging
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green center with creamy-white margin |
| Hardiness Zone | 3 - 8 |
| Plant Height | ~6–7 in (15–18 cm) |
| Plant Width | ~12 in (30 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to light shade, morning sun tolerated |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall, in open space |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~8–12 in (20–30 cm) |




















