✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Frances Williams, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Very large blue-green leaves edged golden
- Thick, corrugated foliage resist slugs
- White-lilac blooms attract polinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green leaves with wide chartreuse to golden margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | ~36–48 in (90–120 cm), up to 60 in (150 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade; tolerates morning or dappled sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~36–48 in (90–120 cm) |
$1.54
Original: $4.39
-65%Hosta - Frances Williams, 1 Pack—
$4.39
$1.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Very large blue-green leaves edged golden
- Thick, corrugated foliage resist slugs
- White-lilac blooms attract polinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue-green leaves with wide chartreuse to golden margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | ~36–48 in (90–120 cm), up to 60 in (150 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade; tolerates morning or dappled sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~36–48 in (90–120 cm) |




















