✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Fragrant Blue, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Powdery blue-green foliage
- Fragrant light lavender-white blooms
- Compact clump ideal for containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Powdery blue-green leaves |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | ~8 in (20 cm) |
| Plant Width | ~12 in (30 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to shade |
| Fragrant | Yes (flowers lightly scented) |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~12–15 in (30–38 cm) |
$2.31
Original: $6.59
-65%Hosta - Fragrant Blue, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Powdery blue-green foliage
- Fragrant light lavender-white blooms
- Compact clump ideal for containers
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Powdery blue-green leaves |
| Hardiness Zone | 2 - 8 |
| Plant Height | ~8 in (20 cm) |
| Plant Width | ~12 in (30 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to shade |
| Fragrant | Yes (flowers lightly scented) |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown at soil surface |
| Plant Spacing | ~12–15 in (30–38 cm) |




















