✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Hosta - Forbidden Fruit, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Golden-orange center with blue-green edges
- Thick leaves deter slugs
- Lavender summer blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Golden‑orange center; blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~20 in (50 cm) |
| Plant Width | ~36 in (90 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown planted ~1 in below soil surface |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) |
$2.31
Original: $6.59
-65%Hosta - Forbidden Fruit, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Golden-orange center with blue-green edges
- Thick leaves deter slugs
- Lavender summer blooms attract pollinators
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Golden‑orange center; blue‑green margins |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~20 in (50 cm) |
| Plant Width | ~36 in (90 cm) |
| Sun Requirements | Bright shade to partial sun |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown planted ~1 in below soil surface |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) |




















