✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Fire Island, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Brilliant yellow foliage with red stems
- Red petioles visible all season
- Lavender blooms attract hummingbirds
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Yellow to chartreuse leaves; red petioles persist |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~10–14 in (25–35 cm) |
| Plant Width | ~18–30 in (45–75 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown planted at soil surface |
| Plant Spacing | ~18–24 in (45–60 cm) |
$4.36
Original: $12.45
-65%Hosta - Fire Island, 1 Pack—
$12.45
$4.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Brilliant yellow foliage with red stems
- Red petioles visible all season
- Lavender blooms attract hummingbirds
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Yellow to chartreuse leaves; red petioles persist |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~10–14 in (25–35 cm) |
| Plant Width | ~18–30 in (45–75 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant spring or early fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Crown planted at soil surface |
| Plant Spacing | ~18–24 in (45–60 cm) |




















