✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Emerald Ruff Cut, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Chartreuse-gold foliage with ruffled dark green edge
- Compact clumping habit
- Pale lavender, pollinator-attracting blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse‑gold center, dark green ruffled margin |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~15–20 in (38–50 cm) |
| Plant Width | ~30–36 in (75–90 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to bright shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) |
$3.59
Original: $10.25
-65%Hosta - Emerald Ruff Cut, 1 Pack—
$10.25
$3.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Chartreuse-gold foliage with ruffled dark green edge
- Compact clumping habit
- Pale lavender, pollinator-attracting blooms
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Chartreuse‑gold center, dark green ruffled margin |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | ~15–20 in (38–50 cm) |
| Plant Width | ~30–36 in (75–90 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to bright shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | ~30–36 in (75–90 cm) |




















