✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Emerald Charger, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Golden centre with green margin
- Fragrant lavender-tinted blooms
- Medium-large vigorous mound
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Golden yellow centre, bright green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~20 in (50 cm) |
| Plant Width | ~40–48 in (100–120 cm) |
| Sun Requirements | Part sun to full shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | ~40–48 in (100–120 cm) |
$8.79
Hosta - Emerald Charger, 1 Pack—
$8.79
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Golden centre with green margin
- Fragrant lavender-tinted blooms
- Medium-large vigorous mound
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Golden yellow centre, bright green margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~20 in (50 cm) |
| Plant Width | ~40–48 in (100–120 cm) |
| Sun Requirements | Part sun to full shade |
| Fragrant | Yes |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | ~40–48 in (100–120 cm) |




















