✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Hosta - Elegans, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Huge textured foliage
- Pale lavender blooms
- Shade garden standout; slug resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue‑green smoky foliage |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (90–120 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | 36–48 in (90–120 cm) |
$1.54
Original: $4.39
-65%Hosta - Elegans, 1 Pack—
$4.39
$1.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Huge textured foliage
- Pale lavender blooms
- Shade garden standout; slug resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue‑green smoky foliage |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 24–36 in (60–90 cm) |
| Plant Width | 36–48 in (90–120 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | 36–48 in (90–120 cm) |




















