✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Hosta - Earth Angel, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Bold variegated foliage
- Lavender blooms attract pollinators
- Giant-scale specimen plant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue‑green leaves, creamy margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 30–40 in (75–100 cm) |
| Plant Width | 36–60 in (90–150 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | 3–5 ft (90–150 cm) |
$2.31
Original: $6.59
-65%Hosta - Earth Angel, 1 Pack—
$6.59
$2.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Bold variegated foliage
- Lavender blooms attract pollinators
- Giant-scale specimen plant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Blue‑green leaves, creamy margins |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | 30–40 in (75–100 cm) |
| Plant Width | 36–60 in (90–150 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | 3–5 ft (90–150 cm) |




















