✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hosta - Drop Dead Gorgeous, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Showy variegated foliage
- Midsummer white blooms on tall scapes
- Majestic specimen plant for shade
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green centre, yellow rippled margins |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | ~30 in (75 cm) |
| Plant Width | ~86–89 in (215–225 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Planted late spring to mid summer |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | ~84–96 in (210–240 cm) |
$5.13
Original: $14.65
-65%Hosta - Drop Dead Gorgeous, 1 Pack—
$14.65
$5.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Showy variegated foliage
- Midsummer white blooms on tall scapes
- Majestic specimen plant for shade
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green centre, yellow rippled margins |
| Hardiness Zone | 3–9 |
| Plant Height | ~30 in (75 cm) |
| Plant Width | ~86–89 in (215–225 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to full shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | No (slug resistant) |
| Plant Timing | Planted late spring to mid summer |
| Bloom Timing | July - August |
| Plant Depth | Not specified |
| Plant Spacing | ~84–96 in (210–240 cm) |




















