✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hibiscus - Summerific® Holy Grail, 1 Pack
- 1 Bare Root
- 8-9" deep-red saucer blooms
- Near-black foliage contrast
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep red flowers; near-black to dark purple foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 48–54 in (120–135 cm) |
| Plant Width | 54–60 in (135–150 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade (≥4 hrs sunlight) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in moist, fertile soil |
| Bloom Timing | July - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 54–60 in (135–150 cm) |
$13.59
Original: $38.84
-65%Hibiscus - Summerific® Holy Grail, 1 Pack—
$38.84
$13.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- 8-9" deep-red saucer blooms
- Near-black foliage contrast
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep red flowers; near-black to dark purple foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 48–54 in (120–135 cm) |
| Plant Width | 54–60 in (135–150 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade (≥4 hrs sunlight) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in moist, fertile soil |
| Bloom Timing | July - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 54–60 in (135–150 cm) |




















