✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hibiscus - Summerific® Cherry Choco Latte, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Dramatic 8-9" white blooms with pink veins & red eye
- Midsummer to early fall flowering
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White with deep pink veining and red eye |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~120 cm (4 ft) |
| Plant Width | ~120 cm (4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~120 cm (4 ft) |
$38.84
Hibiscus - Summerific® Cherry Choco Latte, 1 Pack—
$38.84
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Dramatic 8-9" white blooms with pink veins & red eye
- Midsummer to early fall flowering
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White with deep pink veining and red eye |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~120 cm (4 ft) |
| Plant Width | ~120 cm (4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~120 cm (4 ft) |




















