✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hibiscus - Summerific® Berry Awesome, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Huge lavender-pink blooms with red eye
- Blooming mid‑summer through frost
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender-pink petals with deep cherry-red eye |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 120 cm (4 ft) |
| Plant Width | 135–150 cm (4½–5 ft) |
| Sun Requirements | Full sun (>6 hours) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 135–150 cm (4½–5 ft) |
$38.84
Hibiscus - Summerific® Berry Awesome, 1 Pack—
$38.84
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Huge lavender-pink blooms with red eye
- Blooming mid‑summer through frost
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Lavender-pink petals with deep cherry-red eye |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 120 cm (4 ft) |
| Plant Width | 135–150 cm (4½–5 ft) |
| Sun Requirements | Full sun (>6 hours) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Plant in spring or fall |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 135–150 cm (4½–5 ft) |




















