✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hibiscus - Starry Starry Night, 1 Pack
- 1 Bare Root
- 7-8" pale pink & red-eyed flowers
- Dark, near-black foliage
- Deer resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale pink blooms with dark-pink veining and red eye; dark purple/black foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 3.5–4 ft (42–48″ / 120–150 cm) |
| Plant Width | 3.5–4 ft (42–48″ / 120–150 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 36–48″ (90–120 cm) recommended |
$31.51
Hibiscus - Starry Starry Night, 1 Pack—
$31.51
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- 7-8" pale pink & red-eyed flowers
- Dark, near-black foliage
- Deer resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Pale pink blooms with dark-pink veining and red eye; dark purple/black foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 3.5–4 ft (42–48″ / 120–150 cm) |
| Plant Width | 3.5–4 ft (42–48″ / 120–150 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 36–48″ (90–120 cm) recommended |




















