✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Hibiscus - Dark Mystery, 1 Pack
- 1 Bare Root
- 8-9" white blooms with cherry-red eye
- Dark wine-purple foliage
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White flowers with dark-pink veins and cherry-red eye against purple foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~150 cm (5 ft) |
| Plant Width | ~150 cm (5 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Not specified |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in moist, fertile soil |
| Bloom Timing | July - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~150 cm (5 ft) |
$31.51
Hibiscus - Dark Mystery, 1 Pack—
$31.51
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- 8-9" white blooms with cherry-red eye
- Dark wine-purple foliage
- Deer‑resistant; pollinator‑attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White flowers with dark-pink veins and cherry-red eye against purple foliage |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~150 cm (5 ft) |
| Plant Width | ~150 cm (5 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Not specified |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Spring or fall planting in moist, fertile soil |
| Bloom Timing | July - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~150 cm (5 ft) |




















