✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Heuchera - Midnight Rose, 1 Pack
- 1 - Bare-root
- Speckled black-purple foliage
- Creamy-white bell flowers
- Evergreen, pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Black‑purple leaves with pink to cream speckles; creamy‑white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 10″ (25 cm) foliage; flower stems to 24–30″ (60 cm) |
| Plant Width | 16″ (40 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 12–18″ (30–45 cm) |
$12.45
Heuchera - Midnight Rose, 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - Bare-root
- Speckled black-purple foliage
- Creamy-white bell flowers
- Evergreen, pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Black‑purple leaves with pink to cream speckles; creamy‑white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 10″ (25 cm) foliage; flower stems to 24–30″ (60 cm) |
| Plant Width | 16″ (40 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 12–18″ (30–45 cm) |




















