✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Heuchera - Melting Fire, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Fiery red-maroon foliage
- Creamy-white bell flowers
- Deer-resistant, pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright red turning deep maroon, white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 8–10″ foliage; flower stems to 18″ (45 cm) |
| Plant Width | 8–12″ (20–30 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade (sun if moist) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 12–20″ (30–50 cm) |
$6.59
Heuchera - Melting Fire, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Fiery red-maroon foliage
- Creamy-white bell flowers
- Deer-resistant, pollinator-friendly
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright red turning deep maroon, white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 8–10″ foliage; flower stems to 18″ (45 cm) |
| Plant Width | 8–12″ (20–30 cm) |
| Sun Requirements | Part shade to shade (sun if moist) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - June |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 12–20″ (30–50 cm) |




















