✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Heuchera - Forever Red, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Fierce red ruffled foliage
- Pinkish-white bell flowers
- Heat & deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright red foliage; pinkish-white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 7–8″ (18–20 cm) foliage; flowers to 14″ (35 cm) |
| Plant Width | ~14″ (35 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to full shade; prefers some shade in hotter areas |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | ~14″ (35 cm) |
$12.45
Heuchera - Forever Red, 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Fierce red ruffled foliage
- Pinkish-white bell flowers
- Heat & deer-resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Bright red foliage; pinkish-white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 7–8″ (18–20 cm) foliage; flowers to 14″ (35 cm) |
| Plant Width | ~14″ (35 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to full shade; prefers some shade in hotter areas |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | August - September |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | ~14″ (35 cm) |




















