✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Heuchera - Forever Purple, 1 Pack
- 1 Bare Root
- Evergreen purple foliage
- Purple-pink bell blooms
- Heat & drought tolerant
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Glossy deep purple leaves; purple‑pink blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 12 in (30 cm) foliage; flowers ~15 in (37 cm) |
| Plant Width | 20–22 in (50–55 cm) |
| Sun Requirements | Full shade to full sun (with consistent moisture in sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - September |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
$12.45
Heuchera - Forever Purple, 1 Pack—
$12.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Evergreen purple foliage
- Purple-pink bell blooms
- Heat & drought tolerant
- Deer & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Glossy deep purple leaves; purple‑pink blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 12 in (30 cm) foliage; flowers ~15 in (37 cm) |
| Plant Width | 20–22 in (50–55 cm) |
| Sun Requirements | Full shade to full sun (with consistent moisture in sun) |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | May - September |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |




















