
Heuchera - Palace Purple, 1 Pack
Heuchera micrantha - Palace Purple
Heuchera micrantha 'Palace Purple', is a classic Coral Bells known for its lustrous, star-shaped foliage that starts olive green, bronze and deep purple above, with a striking metallic amethyst-purple underside. In late spring to midsummer, it sends up slender red-purple stems to around 20″ (50 cm) topped with delicate creamy-white bell flowers—beautifully contrasted against the dark foliage. Awarded 1991 Perennial Plant Association Plant of the Year, this easy-care perennial thrives in full sun to part shade, tolerates average moisture, and is reliably deer, rabbit, drought, and salt resistant. It forms elegant mounds, ideal for rock gardens, borders, containers, or mass plantings, delivering long-lasting seasonal appeal.
- 1 - 2.5" Plug
- Rich purple-bronze foliage
- Creamy-white bell flowers
- Heat, drought & deer/rabbit-resistant
| Specifications | Details |
| Colour | Olive green to bronze-purple leaves; creamy-white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 8–12″ foliage; 20″ flower stems |
| Plant Width | 12–18″ |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 16″ (40 cm) |
Original: $5.86
-65%$5.86
$2.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Heuchera micrantha - Palace Purple
Heuchera micrantha 'Palace Purple', is a classic Coral Bells known for its lustrous, star-shaped foliage that starts olive green, bronze and deep purple above, with a striking metallic amethyst-purple underside. In late spring to midsummer, it sends up slender red-purple stems to around 20″ (50 cm) topped with delicate creamy-white bell flowers—beautifully contrasted against the dark foliage. Awarded 1991 Perennial Plant Association Plant of the Year, this easy-care perennial thrives in full sun to part shade, tolerates average moisture, and is reliably deer, rabbit, drought, and salt resistant. It forms elegant mounds, ideal for rock gardens, borders, containers, or mass plantings, delivering long-lasting seasonal appeal.
- 1 - 2.5" Plug
- Rich purple-bronze foliage
- Creamy-white bell flowers
- Heat, drought & deer/rabbit-resistant
| Specifications | Details |
| Colour | Olive green to bronze-purple leaves; creamy-white blooms |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | 8–12″ foliage; 20″ flower stems |
| Plant Width | 12–18″ |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Perennial |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | 1" (2.5 cm) |
| Plant Spacing | 16″ (40 cm) |




















