
Gourmet Potato - Violet Queen, 500g
GOURMET SEED POTATOES - VIOLET QUEEN
Violet Queen is a visually dramatic potato boasting vivid purple skin and deep purple‑coloured flesh that retains its hue even after cooking. The tubers are oval to long‑oval and medium sized, with shallow eyes and good resistance to common scab and tuber blight. Developed from Peruvian heritage germplasm, this variety offers a sweet‐earthy flavour with a hint of beet‐like aroma when cooked. Well suited to home gardens across Canada, this mid‑season variety delivers both yield and visual flair for gourmet dishes.
- 500g
- Unique varieties that are ideal for gourmet dishes and unique salads
- Excellent varieties for the home gardener and grower
- Deep purple skin & flesh
- Very high in antioxidants
- Good disease resistance and medium‑season maturity
|
Colour |
Purple |
| Height | 30" |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Timing | March - April |
| Harvest | September - October |
| Plant Depth | 4" |
| Spacing | 12" |
| Yield | High |
| Size | Fingerling |
| Boiling | Excellent |
| Baking | Excellent |
| Frying | Excellent |
| Storage | Excellent |
Original: $8.79
-65%$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
GOURMET SEED POTATOES - VIOLET QUEEN
Violet Queen is a visually dramatic potato boasting vivid purple skin and deep purple‑coloured flesh that retains its hue even after cooking. The tubers are oval to long‑oval and medium sized, with shallow eyes and good resistance to common scab and tuber blight. Developed from Peruvian heritage germplasm, this variety offers a sweet‐earthy flavour with a hint of beet‐like aroma when cooked. Well suited to home gardens across Canada, this mid‑season variety delivers both yield and visual flair for gourmet dishes.
- 500g
- Unique varieties that are ideal for gourmet dishes and unique salads
- Excellent varieties for the home gardener and grower
- Deep purple skin & flesh
- Very high in antioxidants
- Good disease resistance and medium‑season maturity
|
Colour |
Purple |
| Height | 30" |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Timing | March - April |
| Harvest | September - October |
| Plant Depth | 4" |
| Spacing | 12" |
| Yield | High |
| Size | Fingerling |
| Boiling | Excellent |
| Baking | Excellent |
| Frying | Excellent |
| Storage | Excellent |




















