✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Flame Grass - Serengeti, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Green blades with silvery midribs
- Red-copper blooms aging to creamy-white plumes
- Deer & drought resistant compact clump
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage with silvery-white midribs; red‑copper blooms aging to creamy-white |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~100–160 cm (3–5 ft) |
| Plant Width | ~90–120 cm (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | August - November |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) apart |
$3.59
Original: $10.25
-65%Flame Grass - Serengeti, 1 Pack—
$10.25
$3.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Green blades with silvery midribs
- Red-copper blooms aging to creamy-white plumes
- Deer & drought resistant compact clump
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green foliage with silvery-white midribs; red‑copper blooms aging to creamy-white |
| Hardiness Zone | 5 - 9 |
| Plant Height | ~100–160 cm (3–5 ft) |
| Plant Width | ~90–120 cm (3–4 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | August - November |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~90 cm (36 in) apart |




















