✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Maiden Grass - Purpurascens, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Green foliage turning scarlet, orange & purple
- Magenta blooms maturing to creamy-white plumes
- Compact, upright deer-resistant clump
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Medium green leaves turning red, orange & purple in fall; creamy-white seed plumes |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~1.2–1.5 m (4–5 ft), up to ~1.8 m (6 ft) including blooms |
| Plant Width | ~0.6–0.9 m (2–3 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm-season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~0.6–0.9 m (24–36 in) apart |
$3.08
Original: $8.79
-65%Maiden Grass - Purpurascens, 1 Pack—
$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Green foliage turning scarlet, orange & purple
- Magenta blooms maturing to creamy-white plumes
- Compact, upright deer-resistant clump
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Medium green leaves turning red, orange & purple in fall; creamy-white seed plumes |
| Hardiness Zone | 3 - 9 |
| Plant Height | ~1.2–1.5 m (4–5 ft), up to ~1.8 m (6 ft) including blooms |
| Plant Width | ~0.6–0.9 m (2–3 ft) |
| Sun Requirements | Full sun to light shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm-season perennial; emerges in late spring |
| Bloom Timing | August - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~0.6–0.9 m (24–36 in) apart |




















