✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Maiden Grass - Little Miss, 1 Pack
- 1 - 2.5" Plug
- Compact 2-3ft height/spread
- Green to red-purple fall foliage
- Creamy buff seed heads
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green grass with white midribs; red/purple fall tones |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–90 cm (2–3 ft) |
| Plant Width | ~60–120 cm (2–4 ft), typically ~90 cm |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial, emerges in late spring |
| Bloom Timing | June - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) apart |
$3.08
Original: $8.79
-65%Maiden Grass - Little Miss, 1 Pack—
$8.79
$3.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 - 2.5" Plug
- Compact 2-3ft height/spread
- Green to red-purple fall foliage
- Creamy buff seed heads
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Green grass with white midribs; red/purple fall tones |
| Hardiness Zone | 4 - 9 |
| Plant Height | ~60–90 cm (2–3 ft) |
| Plant Width | ~60–120 cm (2–4 ft), typically ~90 cm |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Yes |
| Plant Timing | Warm‑season perennial, emerges in late spring |
| Bloom Timing | June - October |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | ~60 cm (24 in) apart |




















