- 1 Bare Root
- Orchid-pink blooms with wine-purple eye
- Blooms early mid-summer to late season
- Fragrant & pollinator-attracting
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Daylily - Wineberry Candy, 1 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Orchid-pink with wine-purple eye zone & yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 56 cm (22″) |
| Plant Width | 50–60 cm (20–24″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes – sweet perfume |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall bare-root planting |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 50–60 cm (20–24″) |
$6.59
Daylily - Wineberry Candy, 1 Pack—
$6.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Orchid-pink blooms with wine-purple eye
- Blooms early mid-summer to late season
- Fragrant & pollinator-attracting
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Orchid-pink with wine-purple eye zone & yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 56 cm (22″) |
| Plant Width | 50–60 cm (20–24″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | Yes – sweet perfume |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall bare-root planting |
| Bloom Timing | June - July |
| Plant Depth | Crown at soil level |
| Plant Spacing | 50–60 cm (20–24″) |




















