- 1 Bare Root
- 5" white blooms with green throat
- Midseason blooms; evening-opening
- Heat, drought & rabbit resistant
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 2
Daylily - White Temptation, 1 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White with green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 66–76 cm (26–30″) |
| Plant Width | 56–92 cm (22–36″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface (bare root) |
| Plant Spacing | 66–76 cm (26–30″) |
$7.32
Daylily - White Temptation, 1 Pack—
$7.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- 5" white blooms with green throat
- Midseason blooms; evening-opening
- Heat, drought & rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | White with green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 66–76 cm (26–30″) |
| Plant Width | 56–92 cm (22–36″) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | July - September |
| Plant Depth | Crown at soil surface (bare root) |
| Plant Spacing | 66–76 cm (26–30″) |




















