- 1 Bare Root
- Wine-purple blooms with yellow throat
- Blooms June - August (mid-summer)
- Pollinator & salt tolerant, rabbit resistant
✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Daylily - Summer Wine, 1 Pack
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep wine-purple, yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |
$5.86
Daylily - Summer Wine, 1 Pack—
$5.86
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 Bare Root
- Wine-purple blooms with yellow throat
- Blooms June - August (mid-summer)
- Pollinator & salt tolerant, rabbit resistant
| Specifications | Details |
|---|---|
| Colour | Deep wine-purple, yellow-green throat |
| Hardiness Zone | 2 - 9 |
| Plant Height | 18–24 in (45–60 cm) |
| Plant Width | 18–24 in (45–60 cm) |
| Sun Requirements | Full sun to part shade |
| Fragrant | No |
| Deer Resistant | Rabbit resistant |
| Plant Timing | Spring or fall planting |
| Bloom Timing | June - August |
| Plant Depth | Crown at soil level (bare root) |
| Plant Spacing | 18–24 in (45–60 cm) |




















