
Clematis Warsaw Nike
Warsaw Nike
Another recent introduction from Poland and named after a memorial to Polish freedom fighters. Rich velvet-purple with yellow stamens. 5-7" (13-18cm) blooms from mid May to August. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May - August |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Zone | 4 |
| Suitable for Containers | Yes |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Warsaw Nike
Another recent introduction from Poland and named after a memorial to Polish freedom fighters. Rich velvet-purple with yellow stamens. 5-7" (13-18cm) blooms from mid May to August. Mature height 8-12' (2.5-3.5m). Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May - August |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun / Partial shade |
| Zone | 4 |
| Suitable for Containers | Yes |




















