
Clematis Viticella Rubra
Viticella Rubra
1-2" (3-5cm) bright burgundy red flowers are produced en mass from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| Suitable As Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Viticella Rubra
1-2" (3-5cm) bright burgundy red flowers are produced en mass from June to September. Mature height 9-12' (3-4m). Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 1-2" (3-5cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 9-12' (3-4m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| Suitable As Ground Cover | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |




















