
Clematis Ville De Lyon
Ville De Lyon
A favorite since the turn of the century. The flower is quite unique; the tepals have a carmine edge that fades into an attractive silver sheen and large yellow stamens. The 4-6" (10-15cm) blooms if pruned hard, or 5-7" (12-18cm) blooms if pruned lightly, are produced from June through September on an 8-12' (2.5-3.5m) plant. Pruning group B2 or C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Sun |
| Foliage | Evergreen |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ville De Lyon
A favorite since the turn of the century. The flower is quite unique; the tepals have a carmine edge that fades into an attractive silver sheen and large yellow stamens. The 4-6" (10-15cm) blooms if pruned hard, or 5-7" (12-18cm) blooms if pruned lightly, are produced from June through September on an 8-12' (2.5-3.5m) plant. Pruning group B2 or C.
Vines are shipped and sold as well rooted starter plants
| Flower Color | Red |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | June - September |
| Mature Height | 8-12' (2.5-3.5m) |
| Planting Aspect | Sun / Partial Sun |
| Foliage | Evergreen |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 3 |
| Other | Great as Cut Flowers |




















