
Clematis Vancouver Cotton Candy
Clematis Vancouver ™ Cotton Candy
The namesake Cotton Candy is a perfect fit as the raspberry red flushed white tepals shine against a sunshine yellow stamen. 6-8" (15-20cm) flowers mid spring and early fall. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bi-Color Pink and white |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clematis Vancouver ™ Cotton Candy
The namesake Cotton Candy is a perfect fit as the raspberry red flushed white tepals shine against a sunshine yellow stamen. 6-8" (15-20cm) flowers mid spring and early fall. Mature height 6-9' (2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Bi-Color Pink and white |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | May June & September |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Foliage | Deciduous |
| Suitable for Containers | Yes |
| USDA Zone | 4 |
| Other | Great as Cut Flowers |




















