✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 4
Clematis Toki
Toki
This beautiful variety from Japan has pure white 5-7" (12-18cm) flowers with yellow stamens. They are produced in late spring and again in early fall. Mature height 6-9'(2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
$10.99
Clematis Toki—
$10.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Toki
This beautiful variety from Japan has pure white 5-7" (12-18cm) flowers with yellow stamens. They are produced in late spring and again in early fall. Mature height 6-9'(2-3m). Pruning group B1.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | White |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May June & Sept |
| Mature Height | 6-9' (2-3m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Sun/ Bright Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |




















