✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 5
Clematis Tie Dye
Tie Dye
Clematis Tie Dye has unique blooms of purple with white marbling down the center of the pedals. With multiple flowering periods, you will be sure to enjoy its beauty throughout the growing season. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple w/ White Marbling |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | May, June, and September |
| Mature Height | 8-15' (2-4.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
$10.99
Clematis Tie Dye—
$10.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tie Dye
Clematis Tie Dye has unique blooms of purple with white marbling down the center of the pedals. With multiple flowering periods, you will be sure to enjoy its beauty throughout the growing season. Pruning group C.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple w/ White Marbling |
| Flower Size | 4-6" (10-15cm) |
| Flowering Period | May, June, and September |
| Mature Height | 8-15' (2-4.5m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |




















