✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

1 / 3
Clematis The Vagabond
The Vagabond
Introduced in England in 1993 a seedling of Rouge Cardinal. The 5-7"(12-18cm) deep purple flowers have shades of crimson on the center rib. Blooming time is late May to October. This very compact variety grows to about 4-6'(1-2m) making it an ideal plant for pot culture. Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May - October |
| Mature Height | 4-6' (1-2m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |
$10.99
Clematis The Vagabond—
$10.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Vagabond
Introduced in England in 1993 a seedling of Rouge Cardinal. The 5-7"(12-18cm) deep purple flowers have shades of crimson on the center rib. Blooming time is late May to October. This very compact variety grows to about 4-6'(1-2m) making it an ideal plant for pot culture. Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 5-7" (12-18cm) |
| Flowering Period | May - October |
| Mature Height | 4-6' (1-2m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
| Other | Great as Cut Flowers |




















