
Clematis The President
Clematis, The President
Another favourite that has held its own for over one hundred years. 6-8″ (15-20cm) deep purple-blue flowers with striking red-tipped stamens bloom from June to September. Mature height 8-12′ (2.5-3.5m). Because of its outstanding characteristics, this cultivar is used as parentage to many of the newer hybrids. Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | June - Sept |
| Mature Height | 8-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clematis, The President
Another favourite that has held its own for over one hundred years. 6-8″ (15-20cm) deep purple-blue flowers with striking red-tipped stamens bloom from June to September. Mature height 8-12′ (2.5-3.5m). Because of its outstanding characteristics, this cultivar is used as parentage to many of the newer hybrids. Pruning group B2.
Vines are shipped and sold as well-rooted starter plants
| Flower Color | Purple |
| Flower Size | 6-8" (15-20cm) |
| Flowering Period | June - Sept |
| Mature Height | 8-12' (3-4m) |
| Foliage | Deciduous |
| Planting Aspect | Sun/ Partial Shade |
| Cold Tolerance | Zone 4 |
| Suitable for Container | Yes |




















